(BEDFORD) – The following is a complete candidate list, precinct committee, and State Delegate filings from last Friday at Noon.
Candidate filings in Lawrence County:
- Corey D. Allen – R- Surveyor
- Dustin Gabhart – R- County Commissioner District 2
- Gene McCracken – R- County Commissioner District 3
- Wally Branham – R- County Commissioners District 3
- Penny Cobb – R- Auditor
- Jessica Staggs – R- Auditor
- Paula Stewart – R- Auditor
- Rick Butterfield – R – County Council At-Large
- Julie Blackwell Chase -R- County Council At -Large
- Jim Edwards – R- County Council At-Large
- Robert Herr – R- County Council At-Large
- Gerald “Jerry” Hill – R- County Council At – Large
- James Howell – R – County Council At-Large
- Morgan W. Lee – R- County Council At- Large
- Julie Johnson Hewetson – R- County Council At-Large
- Bill Matthews – R- County Council At-Large
- Jody Edwards – R- Treasurer
- Rebecca McCracken – R- Treasurer
- Elizabeth Freeman-Cammack – R- Coroner
- Myron Rainey – R- Recorder
- Billie Tumey – R- Clerk
- Bob Cline – R- Superior Court II Judge
- Kirsten Collier – R- Superior Court II Judge
- Nathan Nikirk – R- Circuit Court Judge
Republican Precinct Committeemen:
- Brad Bough – Shawswick Township 7A
- Heath Hawkins – Shawswick 5A
- Sam Craig – Shawswick Township 4
- Patty Ford – Pleasant Run Township
- Ryan Griffith – Shawswick Township 2
- Kena Rogers – Shawswick Township 13
- Mike Branham – Shawswick Township 14
- Karen Atchinson – Shawswick Township 14 B
- Ray Lindsey – Marion Township 5B
- Marla Jones – Marion Township 5B
- Christopher Noel – Marshall Township 1
- Paula R. Stewart – Bono Township
- Bryon R. Buker – Shawswick Township 5B
Republican State Convention Delegates:
- Brad Bough State Delegate District 1
- Janie Craig Chenault Delegate District 1
- Patty Ford State Delegate District 3
- Patty Roberts State Delegate District 3
- Ray Lindsey State Delegate District 2
- Marla Jones State Delegate District 2
- Amy Voorhies State Delegate District 1
- Bryon Buker State Delegate District 1
Democrat State Convention Delegates:
- Steve Starr – State Convention District At- Large
- Sheryl Myers – State Convention District At-Large
- Jared Stancombe – State Convention District At-Large
- Clarice Guy – State Convention District At-Large
- Tim Jenkins – State Convention District At-Large
- Annie Petty – State Convention District At-Large
- Kathy Tosti – State Convention District At – Large