News Sections
Audio
Governor Pence Makes Appointments To Various Boards and Commissions
Updated March 4, 2016 6:52 AM | Filed under: Politics
 Print    Archive    RSS

(INDIANAPOLIS) - Governor Mike Pence recently made appointments to various boards and commissions.

State Board of Animal Health

  • Sandra F. San Miguel [Tippecanoe County], reappointed to serve a four-year term through March 31, 2020
  • Sarah E. Wagler [Brown County], reappointed to serve a four-year term through March 31, 2020

Board of Chiropractic Examiners

  • Dr. David D. Davis [Delaware County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Coroners Training Board

  • Roger P. Lewis [Vermillion County], appointed to serve at the Governor's pleasure

Ethics Commission

  • Peter D. Nugent [Johnson County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Mental Health & Addiction Services Development Program Board

  • Dr. Ann H. Gilbert [Marion County], appointed to serve at the Governor's pleasure

Board of Mines & Mining

  • John A. Stachura [Knox County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Governor's Commission on Minority & Women Business Enterprises

  • Alfonso R. Vidal [Warrick County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Patoka Lake Regional Water & Sewer District

  • John D. Wade [Pike County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Indiana State Board of Pharmacy

  • Mark T. Smosna [Hamilton County], appointed to complete an unexpired four-year term through July 1, 2017

Physician Assistant Committee

  • JoAnn Beecher [Steuben County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019
  • Bret A. Cornn [Jackson County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Board of Podiatric Medicine

  • Therese A. Eutsler [Montgomery County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Indiana State Psychology Board

  • Dr. Jere W. Leib [Allen County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Recycling Market Development Board

  • Jie Chen [Hamilton County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020
  • Terry L. Guerin [Madison County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020
  • Matthew R. Gratz [Allen County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020
  • Kelly R. Weger [Marion County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020
  • Harvey Abramowitz [Chicago, Illinois], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Regional Works Councils

  • Jennifer L. Arzola-Kwiatkowski [Porter County], appointed to Region 1 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Lisa E. Dercach [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Lawrence H. Garatoni [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Sarah S. Rice [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Andrew J. Ball [Tippecanoe County], reappointed to Region 4 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Jeff A. Hauswald [Howard County], reappointed to Region 4 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Reginald McGregor [Marion County], reappointed to Region 5 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Robert L. Taylor [Boone County], reappointed to Region 5 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • James D. Hiester [Wells County], reappointed to Region 6 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Greg S. Tucker [Marshall, IL], appointed to Region 7 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Tabitha M. Freeman [Owen County], reappointed to Region 8 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Rebecca M. Reeves [Clark County], reappointed to Region 9 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Beth P. Johnson [Shelbyville, KY], reappointed to Region 10 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Richard L. Roll [Vanderburgh County], reappointed to Region 10 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • B. Todd Mosby [Gibson County], reappointed to Region 11 to serve a two-year term through February 15, 2018
  • Wendy L. Wells [Warrick County], reappointed to Region 11 to serve a two-year term through February 15, 2018

Regulated Amusement Device Safety Board

  • Lee D. Geiling [Allen County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Indiana School for the Deaf Board

  • Raymond L. Furner [Hendricks County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020


« Previous Article
Next Article »

 Print    Archive    RSS

Have a question or comment about a news story? Send it to comments@wbiw.com

Advertise with 1340 AM WBIW
Find more about Weather in Bedford, IN
Advertise with 1340 AM WBIW


1340 AM WBIW, Bedford's Place To Talk. Serving Lawrence and surrounding counties since 1948!

© 2017 Ad-Venture Media, Inc. All Rights Reserved.   WBIW.com and Listen Live Powered by HPC

Advertise  |  Careers  |  Contests  |  About  |  Feedback