News Sections
Audio
Local Student And Teacher Take Top Honors At State History Contest
Updated April 17, 2018 6:26 AM
 Print    Archive    RSS
teachrbrr.jpg
Brown County Junior High School teacher Amy Oliver, one of two Indiana nominees for the James F. Harris Teacher Award

(UNDATED) - The Indiana Historical Society proudly announces 12 Brown, 13 Washington and 2 Monroe County students took top honors at the 2018 National History Day in Indiana (NHDI) state contest.

Organized by IHS, the state contest took place April 14, at Ivy Tech's campus in downtown Indianapolis.

More than 500 students presented projects under the banner of the annual theme, "Conflict and Compromise in History," with local students exploring topics such as the Siege of Yorktown, the Salem Witch Trials and the Rwandan Genocide.

Six of the Brown County and 13 Salem and 2 Bloomington students placed either first or second in a junior or senior category and are now eligible to compete at the National Contest for National History Day, June 9 through 15, in College Park, Maryland.

The National Contest is the final stage in a series of competitions at state and regional levels.

In addition, IHS named two Indiana nominees for the national James F. Harris Teacher Award, with Brown County Junior High School teacher Amy Oliver nominated in the junior division. All nominated teachers will be recognized at the National Contest, where two national winners will be announced. Each winning teacher will receive a $5,000 prize.

NHDI is presented by the Indiana National Guard, The Richard W. and Irene Rooker Family Foundation, TCU Foundation, Vigran Family Foundation and Junior League of Indianapolis.

For more information, visit www.indianahistory.org/historyday or call (317) 232-1882.

All first- and second-place winners in the junior and senior categories are eligible for the National Contest for National History Day. Third place winners serve as alternates.

Youth Group Documentary

1st place -"Bobby Kennedy: Speech to Calm Conflict"
Dawson Walker and Norberto Saez - Maplewood Elementary, Indianapolis

Youth Group Exhibit

1st place - "The Salem Witch Trials: Conflict of the Soul"
Julia Bowling, Lilli Gilstrap and Sophie Nolot - Bradie Shrum Elementary, Salem

2nd place - "Malcolm X: Guiding Through Conflict - Compromise Through Understanding"
Taylor Lucas and Kinzie Knaus - Brown County Intermediate, Nashville

3rd place - "The Vietnam Conflict"
Reya Snyder, Leauna Springer and Korabell Gilstrap - Bradie Shrum Elementary, Salem

Youth Individual Exhibit

1st place - "The Siege of Yorktown: The Battle That Shaped Our Nation"
Case Smith - Brown County Intermediate, Nashville

2nd place - "The Battle of the Bear Paw"
Kaleb Johnson - St. Anthony de Padua, South Bend

3rd place - "The Devil Made Them Do It"
Lilly VanNess - Brown County Intermediate, Nashville

Youth Group Performance

1st place - "Cuban Missile Crisis: The Conflict that Brought the World to the Brink of Nuclear War"
Brady Briscoe, Noah Deaton, Owen Martin and Japeth Webb - Bradie Shrum Elementary, Salem

Youth Group Website

1st place - "World War II"
Brandon Cornwell and Hunter Trainor - Bradie Shrum Elementary, Salem

Youth Individual Website

1st place - "Morgan's Raid, Conflict and Compromise"
Nick Ingram - Bradie Shrum Elementary, Salem

2nd place - "The Civil War, Conflict and Compromise"
Gaven Mancine - Bradie Shrum Elementary, Salem

3rd place - "Women's Baseball: Score One for Women"
Edith Overton - Maplewood Elementary, Indianapolis

Junior Group Documentary

1st place, National Qualifier - "Rwandan Genocide: 100 Days of Assassination"
Betsy Moore and Josie Smith - Batchelor Middle School, Bloomington

2nd place, National Qualifier - "RFK in Indianapolis: Subverting Conflict with Compassion"
Annadel Benedict and Iris Jordan - Zionsville Middle School, Zionsville

3rd place, Alternate - "American Civilian Life and Feminism During World War II"
Iris Bailey, Sarah Maniscalo, Evie Renninger and Elizabeth Rexing - Zionsville Middle School, Zionsville

Junior Individual Documentary

1st place, National Qualifier - "Eyeball to Eyeball: The Cuban Missile Crisis"
Bowen Basker - John Young Middle School, Mishawaka

2nd place, National Qualifier - "Loving V Virginia 1967: The Case that Changed History"
Tori Harper - Northview Middle School, Indianapolis

3rd place, Alternate - "The Execution of John Brown: The Spark of the Civil War"
Samuel Hammons - Westlane Middle School, Indianapolis

Junior Group Exhibit

1st place, National Qualifier - "Eleanor Roosevelt: First Lady of the World"
Kaylee Ochoa and Rachel Doyle - Lakeview Middle School, Warsaw

2nd place, National Qualifier - "Hamilton's Plan"
Elena Sullivan, Abby Rahn, Hannah Shapiro - Lakeview Middle School, Warsaw

3rd place, Alternate - "Before the American Revolution: Patriots vs. Loyalists"
Molly Southworth, Lucy Deetz and Maya Sturmer - Eastwood Middle School, Indianapolis

Junior Individual Exhibit

1st place, National Qualifier - "The Impact of Thermopylae"
Sam Winkler - Eastwood Middle School, Indianapolis

2nd place, National Qualifier - "Gideon v. Wainwright"
Alessandra Appel - Westlane Middle School, Indianapolis

3rd place, Alternate - "The Controvery of an Ugly Compromise: How the Compromise of 1850 Ultimately Led to the Civil War"
Danae Ingemi - Eastwood Middle School, Indianapolis

Junior Paper

1st place, National Qualifier - "The Scopes "Monkey" Trial: The Ongoing Battle Between Science and Religion"
Josephine Fields - Brown County Junior High School, Nashville

2nd place, National Qualifier - "The Speech that Calmed a City"
Liam Eifert - Our Lady of Lourdes, Indianapolis

3rd place, Alternate - "First Nations Women in Canada and the United States: Intermediaries in the New World Conflict"
Sarah Burns - John Young Middle School, Mishawaka

Junior Group Performance

1st place, National Qualifier - "The Conflicts and Compromises of Writer and Civil War Solider Ambrose Bierce"
Keller Bailey, Jason Benyousky, Ryun Hoffert and Geoffrey Hochstetler - Edgewood Middle School, Warsaw

2nd place, National Qualifier - "The Underground Railroad"
Kelsie Clay, Benjamin Gollaher, Alex Hartmann and Francis Miller - Helfrich Park STEM Academy, Evansville

3rd place, Alternate - "US Women in WWII"
Hannah Doran and Annie Zinck - Zionsville Middle School, Zionsville

Junior Individual Performance

1st place, National Qualifier -"The Treaty of Versailles: Problematic Compromise Leads to Greater Conflict"
Grace Zerbel - John Young Middle School, Mishawaka

2nd place, National Qualifier - "The Missouri Compromise of 1820: The Compromise That Aggravated an Already Impending War"
Kathryn Habel - John Young Middle School, Mishawaka

3rd place, Alternate -"And Then the Bombs Fell: The Bombing of Hiroshima and Nagasaki"
Elizabeth Ball - John Young Middle School, Mishawaka

Junior Group Website

1st place, National Qualifier - "Compromise Through Writing: Robert F. Kennedy's Work Towards the Conflict of the Civil Rights Movement"
Matthew Hurst, Nicholas Garrett and Matthew Johnson - Salem Middle School, Salem

2nd place, National Qualifier - "John Wooden Slam Dunks Discrimination in 1947"
Clay Austin, Lexie Austin, Livie Austin - Brown County Intermediate, Nashville

3rd place, Alternate - "Japan at War in 1904"
Aidan Schilling and Bradley Arndt - Brown County High School, Nashville

Junior Individual Website

1st place, National Qualifier - "Dorothy Stratton, Leaders of the SPARS, Opened Up the Door for Women in the Coast Guard"
Amelia Ringor - Lafayette Central Catholic Jr./Sr. High School, Lafayette

2nd place, National Qualifier - "Countdown to Fate: The Burr-Hamilton Duel"
Bailey Darnell - John Young Middle School, Mishawaka

3rd place, Alternate - "The Knights of Columbus v. the KKK: A Conflict of Doctrine, Propaganda, and Violence"
Isaac Rentschler - Indian Springs Middle School, Columbia City

Senior Group Documentary

1st place, National Qualifier -"Chinese Discrimination: Angel Island Immigration Station"
Madison Arnold, Catherine VanMeter and Harley Weinburg - Columbia City High School, Columbia City

2nd place, National Qualifier - "The Evansville Prohibition Conspiracy"
Houston Rogers and Mercutio Reynard - EVSC Early College High School, Indianapolis

3rd place, Alternate - "The Tiananmen Riots: The Conflict and Lack of Compromise"
Andy Schmidt, Elijah Choi and Michael Zhang - Carmel High School, Carmel

Senior Individual Documentary

1st place, National Qualifier - "Cui Jian: Walking the Tightrope Between Censorship and Protest"
Raymond Mo - Carmel High School, Carmel

2nd place, National Qualifier -"The Troubles: Conflict and Compromise in Northern Ireland"
Zelton Kay - Brown County High School, Nashville

3rd place, Alternate - "Truman and the Atomic Bomb: Drop or Stop"
Dimitar Donovski - North Central High School, Indianapolis

Senior Group Exhibit

1st place, National Qualifier - "The Nigerian Civil War: The Consequences of Imperialism"
Abigael Mullens and Olivia Krall - Carmel High School, Carmel

2nd place, National Qualifier - "The Birmingham Children's Crusade"
Katelyn Wang and Kate Munson - Carmel High School, Carmel

3rd place, Alternate - "Kamm & Schellinger: A History of the Indiana Brewery and the Conflicts it Faced"
Laurel Williams, Ruby Sanders and Ana Mercado - Carmel High School, Carmel

Senior Individual Exhibit

1st place, National Qualifier - "Compromise for Comfort Girls"
Chloee Robison - Brown County High School, Nashville

2nd place, National Qualifier - "WWI: Silent Night"
Joshua Brinkman - Carmel High School, Carmel

3rd place, Alternate - "The Conflict and Compromise of 1936 Olympics"
Carter Lindfelt - Carmel High School, Carmel

Senior Paper

1st place, National Qualifier - "Do No Harm Or Justice" - Margaret Robinson
North Central High School, Indianapolis

2nd place, National Qualifier - "Beyond The Quota: U.S. Policy Towards Jewish Immigration & Refugees Throughout World War II"
Emily Schwartz - North Central High School, Indianapolis

3rd place, Alternate - "The Vietnam Anti-War Movement: 'The Times They Are a-Changin'"
Rachel Street - Silver Creek High School, Sellersburg

Senior Group Performance

1st place, National Qualifier - "Cuban Missile Crisis: A Compromise Between Nations"
Jonathan Riggins, Jared Brown, Silas Ratliff, Luke Sanders - Triton Central High School, Fairland

2nd place, National Qualifier - "A Fight for Educational Rights: The Ruby Bridges Story"
Jasmine Bennett, Lata'vian Simmons - EVSC Early College High School, Evansville

3rd place, Alternate - "Duesenberg Motor Company"
James Szalkie, Ajani Esters, Derek Garcia -Shortridge High School, Indianapolis

Senior Individual Performance

1st place, National Qualifier - "The Silesian Wars: A Timeless Portrayal of Conflict and Compromise"
Daniel Schrader-Dobris - Carmel High School, Carmel

2nd place, National Qualifier -"Suffragist Helen Gougar: Uncompromising Values in the Face of Conflict"
Evelyn Hoefer - Lafayette Central Catholic Jr./Sr. High School, Lafayette

3rd place, Alternate - "A Global Compromise: The Creation of the United Nations"
Rhiannon Laupp - EVSC Early College High School, Evansville

Senior Group Website

1st place, National Qualifier - "Jane Roe: A Lightning Rod for Controversy"
Olivia Blank, Eden Oddou and Ally Willson - Columbia City High School, Columbia City

2nd place, National Qualifier - "A Betrayal in Civil Rights: The Compromise of 1877"
Edward Dong, Vamsi Duvvuri - Carmel High School, Carmel

3rd place, Alternate - "Roe v. Wade and the Abortion Revolution"
Jane Hirschman and Michaela Geller-Montague - North Central High School, Indianapolis

Senior Individual Website

1st place, National Qualifier - "The Evansville Bingo Riot of 1945"
Kanin Bender - EVSC Early College High School, Evansville

2nd place, National Qualifier - "The Ashes of Books and Ideas: Conflict Over the Nazi Book Burning"
Briana Chen - Carmel High School, Carmel

3rd place, Alternate - "The Tale of Two Assassinations: The Conflicts and Compromises of RFK's Speech on MLK"
Rhea Acharya - Carmel High School, Carmel



« Previous Article
Next Article »

 Print    Archive    RSS

Have a question or comment about a news story? Send it to comments@wbiw.com

Advertise with 1340 AM WBIW
Find more about Weather in Bedford, IN
Advertise with 1340 AM WBIW


1340 AM WBIW, Bedford's Place To Talk. Serving Lawrence and surrounding counties since 1948!

© 2018 Ad-Venture Media, Inc. All Rights Reserved.   WBIW.com and Listen Live Powered by HPC

Advertise  |  Careers  |  Contests  |  About  |  Feedback  |  Public File