News Sections
Audio
Lawrence County 2010 Primary Ballot Order
Updated May 5, 2013 1:02 AM | Filed under: WBIW News
 Print    Archive    RSS

(UNDATED) - The follow is a list of the Lawrence County 2010 Primary Ballot Order.

United States Senator
(Statewide)
Republican: Don Bates, Jr., Richard Behney, Dan Coats, John N Hostettler, Marlin A Stutzman

United States Representative District 4
(All Precincts)
Republican: Jon Acton, Cheryl Denise Allen, Mike Campbell, Daniel L Dunham, James T "Jim" Hass, Charles E Henderson, Brandt Hershman, LaRon Keith, Todd Rokita, Mark Seitz, Phillip J "PJ" Steffen, Eric L Wathen, R Michael Young
Democrat: Tara E Nelson, Mark Powell, David Sanders

State Representative District 62
(Shawswick 1A, 9, 10, 12, 13, Marion 1, 2, 3, 4, 5C, 6, Bono, Indian Creek North, Indian Creek South, Spice Valley North, Spice Valley South)
Republican: Matt Ubelhor
Democrat: Sandra Blanton

State Representative District 65
(Shawswick 1B, 2, 3, 4, 5A, 5B, 6, 7A, 7B, 8, 11, 14A, 14B, 15, 16, Marion 5A, 5B, Guthrie, Marshall 1, 2, 3, Perry, Pleasant Run)
Republican: Eric A Koch
Democrat: No Candidate filed

Prosecuting Attorney 81st Circuit
(All Precincts)
Republican: Michelle L Woodward
Democrat: No Candidate filed

County Sheriff
(All Precincts)
Republican: Sam Craig
Democrat: Roland W Stockton

County Assessor
(All Precincts)
Republican: April Stapp Collins
Democrat: No Candidate Filed

County Commissioner District 1
(All precincts)
Republican: Chris D May, Robert "Ronnie" Chilton, Bob Evans
Democrat: No Candidate Filed

County Council District 1
(Marion 1, 2, 3, 4, 5A, 5B, 5C, 6, Bono, Spice Valley North, Spice Valley South)
Republican: Keith Dillman, Henry Shetler
Democrat: No Candidate Filed

County Council District 2
(Guthrie, Indian Creek North, Indian Creek South, Marshall 1, 2, 3, Perry, Pleasant Run)
Republican: Joseph Ross, Michael E Wright
Democrat: No Candidate Filed

County Council District 3
(Shawswick 2, 3, 4, 11, 12, 13, 14A, 14B, 15)
Republican: Ross Jean, Mark J Mathis
Democrat: No Candidate Filed

County Council District 4
(Shawswick 1A, 1B, 5A, 5B, 6, 7A, 7B, 8, 9, 10, 16)
Republican: Jason Mullis
Democrat: No Candidate Filed

Bono Township Trustee
(Bono)
Republican: Michelle L Porter
Democrat: Carol Roop

Bono Township Trustee Board
(Bono) 3 Seats
Republican: Jon J Malott, Adam R Norman,
Democrat: William A Magner, Harry W Smith, Hugh F Gresham

Guthrie Township Trustee
(Guthrie)
Republican: Nickie R Hubbard
Democrat: No Candidate Filed

Guthrie Township Trustee Board
(Guthrie) 3 seats
Republican: Bev Clark, David Lee
Democrat: No Candidate Filed

Indian Creek Township Trustee
(Indian Creek North, Indian Creek South)
Republican: No Candidate File
Democrat: Ben Cassidy

Indian Creek Township Trustee Board
(Indian Creek North, Indian Creek South) 3 seats
Republican: Standley Wright
Democrat: Jim Pierce

Marion Township Trustee
(Marion 1, 2, 3, 4, 5A, 5B, 5C, 6)
Republican: IleneL Hardman
Democrat: No Candidate Filed

Marion Township Trustee Board
(Marion 1, 2, 3, 4, 5A, 5B, 5C, 6) 3 seats
Republican: Jack Zeeks, Jr.
Democrat: Tim L Merry, Charles R Parks II, Phillip M Tincher

Marshall Township Trustee
(Marshall 1, 2, 3)
Republican: Susan "Suzi" Evans
Democrat: No Candidate Filed

Marshall Township Trustee Board
(Marshall 1, 2, 3) 3 seats
Republican: C. Sam Bond, Ed Franklin, Larry Tincher
Democrat: No Candidate Filed

Perry Township Trustee
(Perry)
Republican: Bob Phillips
Democrat: No Candidate Filed

Perry Township Trustee Board
(Perry) 3 seats
Republican: Dwight Carmichael, Dennis W Godsey
Democrat: No Candidate Filed

Pleasant Run Township Trustee
(Pleasant Run)
Republican: Michael S Nicholson
Democrat: No Candidate Filed

Pleasant Run Township Trustee Board
(Pleasant Run) 3 seats
Republican: Gary Faubion, Paul E Ford, James H Locke
Democrat: No Candidate Filed

Shawswick Township Trustee
(Shawswick 1A, 1B, 2, 3, 4, 5A, 5B, 6, 7A, 7B, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14A, 14B, 15, 16)
Republican: Peggy Ann Dorsett, Millard Jones
Democrat: No Candidate Filed

Shawswick Township Trustee Board
(Shawswick 1A, 1B, 2, 3, 4, 5A, 5B, 6, 7A, 7B, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14A, 14B, 15, 16) 3 Seats
Republican: Jack D Cummings, Chris Roberts, Linda Webber
Democrat: No Candidate

Spice Valley Township Trustee
(Spice Valley North, Spice Valley South)
Republican: No Candidate Filed
Democrat: No Candidate Filed

Spice Valley Township Trustee Board
(Spice Valley North, Spice Valley South) 3 seats
Republican: Philip M Smith, Timothy S Terry
Democrat: No Candidate Filed

Republican State Convention Delegates (17 total)

Shawswick (East) 14A, 14B, 15 (1 seat)
Ray Lindsey

City of Bedford -Shawswick 1A, 1B, 2, 3, 4, 5A, 5B, 6, 7A, 7B, 8, 9, 10, 11, 16 (4 seats)
Steve Adams, Daniel W Bortner, Byron L Buker, Jason Mullis

City of Mitchell -Marion 1, 2, 3, 4 (3 seats)
George James, Danny K Terrell

Indian Creek North/South (1 seat)
Richard Kendall

Marshall 1, 2, 3 (1 seat)
C. Sam Bond

Pleasant Run (1 seat)
Patty Ford

Democrat State Convention Delegate (15 at-large)
Tony "Big Dog" Van Pelt
Kristi M Van Pelt MSITSM, MSNS, MBA

Democrat Precinct Committeeman

Shawswick 1B (1 seat)
Tony "Big Dog" Van Pelt
Kristi M Van Pelt MSITSM, MSNS, MBA

Shawswick 9 (1 seat)
Donna Walker

Mitchell School Board District 2 -Marion 1, 2, 3, 4, 5A, 5B, 5C, 6, Bono, Spice Valley South (2 seats)
Steve Dobson, Amy Kirkpatrick, Marnie LaFevor, Brian Pemberton, Chris Shaw, Doug Stroud



« Previous Article
Next Article »

 Print    Archive    RSS

Have a question or comment about a news story? Send it to comments@wbiw.com

Advertise with 1340 AM WBIW
Advertise with 1340 AM WBIW


1340 AM WBIW, Bedford's Place To Talk. Serving Lawrence and surrounding counties since 1948!

© 2014 Ad-Venture Media, Inc. All Rights Reserved.   WBIW.com and Listen Live Powered by HPC

Advertise  |  Careers  |  About  |  Feedback