2021 Claude Akins Memorial Classic winners announced

BEDFORD – The Claude Akins Memorial Classic was held last weekend.

The two day, four round tournament yielded many being pleased with their final score. Playing in this tournament gives many a chance to spend time with old friends but also allows them the opportunity to meet and make new friends. It’s always a general consensus that it’s a fun time on the links.

The funds raised help the Bedford Recreation Foundation’s mission to support worthwhile projects and to provide current and future generations a place to enjoy.

Over the last 25 years, more than $850,000 has been raised with more than $700,000 donated to worthwhile projects throughout the Bedford Community.

Plans to support other major projects partnering with the City of Bedford include renovations to the greens on the front and back nine holes, tees and bunkers. Renovations are also planned for the Otis Park Bathhouse, the Jim Flick indoor practice facilities, and the Red Brick patio.

“This is a lot of fun, I may not have played very well,” said former Bedford-North Lawrence Coach Dan Bush. Bush has played in the classic the last four years.

“It feels pretty good playing with a bunch of hacks like myself, I have a lot of pars and very few birdies,” said Charlie Tidd.

There were more than $30,000 in prizes available to winners in this year’s classic.

Hole Prize Winners on Saturday:

  • # 1 Longest Putt – Saturday morning – Alan Bush ; Saturday afternoon – Andy Webb
  • #2 Longest Putt – Saturday morning – Micky Girgis ; Saturday afternoon – Layne Holmes
  • #3 Closes to the Pin – Saturday morning – Mitch Oard ; Saturday afternnon – Jeremy Fellers
  • #4 Longest Drive (Men) – Saturday morning – Jordan Koch ; Saturday afternoon – Jackson Jones
  • #5 – Closest Second Shot – Saturday morning – Ramzi Girgis ; Saturday afternoon – Jason Terrell
  • #6 – Cosest Second Shot – Saturday morning – John Kay ; Saturday afternoon – Mark Taylor
  • #7 – Longest Putt – Saturday morning – Christian True ; Saturday afternoon – Parker Lambton
  • #8 – Longest Drive ( Men) – Saturday morning – Jordan Vice ; Saturday afternoon – Alex Webb
  • #8 – Longest Drive ( Ladies) – Saturday morning – Barbra King ; Saturday afternoon – Janelle Linden
  • #9 – Longest Putt – Saturday morning – Alex Robbins ; Saturday afternoon – Tim Hatfield
  • #10 – Closest to the Pin (Tee Shot) – Saturday morning – Troy Blanton ; Saturday afternoon – Dylan Crouse
  • #11 – Longest Putt – Saturday morning – Dave Davis ; Saturday afternoon – Richie Amburgey
  • #12 – Longest Putt – Saturday morning – Barry King ; Saturday afternoon – Jared Clark
  • #13 – Longest Putt – Saturday morning – Dave Williams ; Saturday afternoon – Steve Endris
  • #14 – Closest 2nd Shot – Saturday morning – Kyle Ray ; Saturday afternoon – Richie Amburgey
  • #15 – Closest 2nd Shot – Saturday morning – Mark Jeffers ; Saturday afternoon – Matt Cheek
  • #16 – Longest Putt – Saturday morning – Jeff Raybould ; Saturday afternoon – Kevin Walls
  • #17 – Closest 2nd Shot – Saturday morning – Dustin Maddox ; Saturday afternoon – Jason Jackson
  • #18 – Closest to the Pin (Tee Shot) – Saturday morning – Jason Terrell ; Saturday afternoon – Michael Endris

Hole Prizes on Sunday:

  • #1 – Longest Putt – Sunday morning – Corey Chastain ; Sunday afternoon – Joey Elliott
  • #2 – Longest Putt – Sunday morning – Agnes Stigall ; Sunday afternoon – Scott Callahan
  • #3 – Closest to the Pin (Shot) – Sunday morning – Brian Compton ; Sunday afternoon – Becky Wright
  • #4 – Longest Drive (Men) Brad Martin – Sunday morning ; Sunday afternoon – Nick Elliott
  • #5 – Closest 2nd Shot – Sunday morning – Dustin Modglin ; Sunday afternoon – Mark Bullock
  • #6 – Closest 2nd Shot – Sunday morning – Jordan Root ; Sunday afternoon – Olivia Sanders
  • #7 – Longest Putt – Sunday morning – Issac Terrell ; Sunday afternoon – Shorty’s Den Women
  • #8 – Longest Drive (Men) – Sunday morning – Brad Martin ; Sunday afternoon – Ken Steward
  • #8 – Longest Drive (Ladies) – Sunday morning – Peggy Taylor ; Sunday afternoon – Linda Marshall
  • #9 – Longest Putt – Sunday morning – Jimmie Jones ; Sunday afternoon – Shorty’s Den
  • #10 – Closest to the Pin (Tee Shot) – Sunday morning – Imaur Wright ; Sunday afternoon – Adam Gowin
  • # 11 – Longest Putt – Sunday morning – Robb Decker ; Sunday afternoon – Chris Chapman
  • #12 – Longest Putt – Sunday morning – Robb Decker ; Sunday afternoon – Mike Bellush
  • #13 – Longest Putt – Sunday morning – Curt Moutardier ; Sunday afternoon – J. Johnson
  • #14 – Closest 2nd Shot – Sunday morning – Trenton Kidwell ; Sunday afternoon – Emma Endris
  • #15 – Closest 2nd Shot – Sunday morning – Mike Ross ; Sunday afternoon – Shorty’s Den
  • #16 – Longest Putt – Sunday morning – Kevin Walls ; Sunday afternoon – Bryan Montgomery
  • #17 – Closest 2nd Shot – Sunday morning – Michael Tillett ; Sunday afternoon – Greg Endris
  • #18 – Closest to the Pin ( Tee Shot) – Sunday morning – Aaron Harrell ; Sunday afternoon – Craig Reiner

Saturday Morning Team Prize Winners:

  • 1st Place Low Gross – Ooley Construction
  • 1st Place Low Net – German American Bank
  • 2nd Place Low Gross – Little Giants
  • 2nd Place Low Net – Bedford Limestone Supplies
  • 3rd Place Low Net – Bedford Body and Paint
  • 4th Place Low Net – Carisle Brake and Friction

Saturday Afternoon Team Prize Winners:

  • 1st Place Low Gross – Patriot Insurance
  • 1st Place Low Net – Hoosier Hills Credit Union
  • 2nd Place Low Gross – Team Course
  • 2nd Place Low Net – Chubby Coconuts
  • 3rd Place Low Net – The Ville
  • 4th Place Low Net – Chase Bank

Sunday Morning Team Prize Winners:

  • 1st Place Low Gross – Migjam & The Minions
  • 1st Place Low Net – ORV
  • 2nd Place Low Gross – Jordan Root
  • 2nd Place Low Net – K. J. Express
  • 3rd Place Low Net – Boomers Bombers
  • 4th Place Low Net – Darin Fish

Sunday Afternoon Team Prize Winners:

  • 1st Place Low Gross – Tri-County Rental
  • 1st Place Low Net – Thomas Insurance
  • 2nd Place Low Gross – Otis Park Men’s Club
  • 2nd Place Low Net – Team O’brien
  • 3rd Place Low Net – Complete & Putter Madness
  • 4th Place Low Net – Shorty’s Den Women

Closest to the Pin Weekend Grand Prizes:

  • Hole # 3 – Jeremy Feller
  • Hole #10 – Dylan Crouse
  • Hole #18 – Craig Reiner

Get Lucky at 13

  • Saturday morning – Darian Miskewycz
  • Saturday afternoon – Russ Sage
  • Sunday morning – Brad Martin
  • Sunday afternoon – Jeff Alvey

Pre-Round Drawing Winners:

  • Saturday morning – Nick Bellush and Kyle Matterson
  • Saturday afternoon- Ian Mcpike and Sam Cobb
  • Sunday morning – Robbie Decker and Lindsey Terrell
  • Sunday afternoon – Ed Cobb and Aaron Sanders

Team Putting Contest – Complete & Putter Madness

Putting Contest Winners:

  • Saturday morning – Sam Garvin
  • Saturday afternoon – J. W. Elliott
  • Sunday morning – Mike Prince
  • Sunday afternoon – Jim Turner

Try for Dye Winner – Brandon Stroud

Try for the Bullseye – Brandon Stroud

Weekend Par 3 Shoot Out Winner Saturday – Johnny Wright

Weekend Par 3 Shoot Out Winner Sunday – Treva Hooten

Print Friendly, PDF & Email