Students Awarded BNL Foundation Scholarships, Cap And Gown Pickup Scheduled For Thursday

(BEDFORD) – The BNL Scholarship Foundation has awarded more than $542,500 in scholarship to 163 students.

Students will receive their scholarships at the same time they receive their caps and gowns on Thursday due to COVID-19 social distancing.

The following is a list of scholarship winners:

Clair Abner

Clair Abner – Carol Jean Pichler Memorial, St. Vincent de Paul School

Gracyn Alvery

Gracyn Alvery – Burnettia Denny Memorial – 2-year continuing

Avery Anderson

Avery Anderson – Hutton continuing

Caullin Anderson

Caullin Anderson – Ward and Evalyn W. McCoy Memorial, St. Vincent de Paul School

Christan Anderson

Christan Anderson – Susie Craig Memorial – Theta Alpha Gamma Chapter, Phi Beta Psi Sorority, Hutton Family, Katie Butterfield Memorial

Rileigh Andis

Rileigh Andis – Marian J. Duncan Memorial

Abigayle Armbrister

Abigayle Armbrister – Dr. Harold F. & Ruby Brinegar Memorial and Ray Fry Memorial

Brady Arthur

Brady Arthur – Jacobs Family

Emily Baer

Emily Baer – Emily Anne Johnson Memorial 4-year continuing

Kayla Bailey

Kayla Bailey – Eleanor S. Himebaugh Memorial – Bedford Noon Lions Club, Henrietta Hutton Krahulik Memorial

Zachary Baker

Zachary Baker – Lawrence County Extension Homemakers, Hutton IU, Thomas & Virginia Sowders

Glen Bartley

Glen Bartley – Robert M. Wilcox Memorial

Parker Beaty

Parker Beaty – Rotary Club of Bedford, Gloria R. Giles Memorial Nursing

Peyton Beaty

Peyton Beaty – Tri-Kappa Sorority, Ruth N. Halls Memorial, Lincoln Elementary School PTO

Judson Beaver

Judson Beaver – Thomas C. George Memorial, BHS Alumni, Dorothy Duncan Memorial, Chuck Wilson Memorial

Jade Bowen

Jade Bowen – James E. Schroeder Memorial

Lacie Bowers

Lacie Bowers – James E. Schroeder Memorial

Reagan Bowman

Reagan Bowman – Hutton Family, Kenneth & Donna Brumbaugh, Spirit of Needmore

Reese Brady

Reese Brady – John W. & Erma M. Lowery Memorial, Sara Marie Johnson Memorial, The Lemon Seed Boutique, Shawswick Alumni

Morgan Branaman

Morgan Branaman – Ward & Evalyn W. McCoy Memorial

Kendra Bunch

Kendra Bunch – Maggie Hutton Drehobl Memorial, Parkview School

Nena Bunch

Nena Bunch – Carol Jean Pichler Memorial, Pritchett Brothers, Inc.

McKenley Byers

McKenley Byers – Katie Butterfield Memorial, Hutton Family, IU Health Bedford Hospital Volunteer Services

Mackenzie Carter

Mackenzie Carter – Kenneth and Ruth Plummer, Jr., Dr. L.A. & Mrs. Opal Clark and daughter, Linda’s Memorial, Carol Jean Pichler Memorial

Jillian Chaney

Jillian Chaney – Helen P. Denny, Chad Michael Rumsey & Guy H. Rumsey Scholarship

Quinn Chastain

Quinn Chastain – Joseph Jay Morrison Memorial, Poling Family

Presley Clark

Presley Clark – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year Continual

Adrian Collins

Adrian Collins – Hutton Family, Live Well Lawrence County, Kari Summer Fahr Memorial, Orbit Futbol Club

Nicholas Combs

Nicholas Combs – GS Courtyard Homes, North Lawrence Career Center, Chris E. & Adah L. Schmidt Memorial

Gracie Crulo-Rood

Gracie Crulo-Rood – Rebecca “Becky” Suzanne Houston Memorial, Emma Ferguson-Wagner & Luther S. Ferguson

William Day

Willliam Day – Ollin O. & Lanta S. Pruett Memorial Continuing

Daniel Deckard

Daniel Deckard – James E. Schroeder Memorial, Big O Tires of Bedford

Taylor Deckard

Taylor Deckard – Morris & Trellah Bright Memorial, IU Health Bedford Hospital Medical Staff, Lawrence County Women’s Republican Club

Adalaide DelFierro

Adalaide DelFierro – Bonnie Roberts Simmons Memorial, Terry and Vicky Vogler Louden Memorial

Alexis Dillion

Alexis Dillon – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Abigail Eads

Abigail Eads – Dr. W. Harold & Edna Howell McKnight Memorial

Jaylei Eads

Jaylei Eads – Dr. Harold F. & Ruby Brinegar Memorial

Autumn Early

Autumn Early – Betty Callaway Memorial – Theta Alpha Gamma Chapter, Phi Beta Psi Sorority, Dr. W. Harold & Edna Howell McKnight Memorial

Ryan Eichem

Ryan Eichem – Bedford North Lawrence Faculty & Youth Organizations, Kari Summer Fahr Memorial, Hutton – Jeri Inman Memorial

Jessica Eubanks

Jessica Eubanks – Robert M. Wilcox Memorial

Ashlyn Everley

Ashlyn Everley – Hutton Family, Hoosier Uplands Scholarship

John Fall

John Fall – Chris May – Excellence in Public Service, Stalker Elementary PTO, Hutton Family, Cory James Henderson Memorial

Tessa Finney

Tessa Finney – Carol Jean Pichler Memorial, BHS Class of 1966

Aaron Fish

Aaron Fish – Lucille Mahoney Sargent Memorial – 4-year Continuing

Lucas Fletcher

Lucas Fletcher – Robert M. Wilcox Memorial

Jacob Flinn

Jacob Flinn – Pynco Inc. and Employees Scholarship

Martel Flores

Martel Flores – BNL Soccer Boosters, Orbit Futbol Club, Knights of Columbus – Dennis O’Brien Memorial

Nicole Forte

Nicole Forte – Susan Ikerd Memorial, Dr. W. Harold & Edna Howell McKnight Memorial

Halee Gabhart

Halle Gabhart – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Jerzee Gee

Jerzee Gee – IU Health Bedford Hospital, Stalker Elementary PTO, Mary R. Cline, Timothy B. Maegerlein and Stephen D. Maegerlein, Jim and Mary Wohlfeld Health Career

Jonathan Gilbert

Jonathan Gilbert – Chris E. & Adah L. Schmidt Memorial

Alexandria Godsey

Alexandria Godsey – Phyllis Ruth Louden Memorial, Donna Kay Hawkins Memorial, Housel Family, Tommy O. Webb Memorial

Angelicca Godsey

Angelicca Godsey – Victor, Gertrude & Willard Albright Family

Candace Godsey

Candace Godsey – Robert M. Wilcox Memorial – 4 year continuing

Colby Graves – Norma J. Luallen Memorial, Carol Jean Pichler Memorial, Springville Elementary

Lynessa Greene

Lynessa Greene – Jesse & Kathleen King, Patrick and Sharon Robbins Family

Elijah Grider

Elijah Grider – BHS Class of 1960, Kenneth and Ruth Plummer, Jr.

Landon Grissom

Landon Grissom – Irvine East Memorial, Dr. Theresa A. Travis

Salma Hackler

Salma Hackler – Jim and Mary Wohlfeld Health Career, Morris & Trellah Bright Memorial, Dr. Jim & Rowena Mount

Jacob Hall

Jacob Hall – Cindy “Mrs. C” Coressel Memorial, Jim Torphy Aviation Education, Robert C. Gillespie Memorial

Macy Hardesty

Macy Hardesty – Shawswick Elementary PTO, Dr. Theresa A. Travis

Elija Hargis

Elija Hargis – Hutton – Charles “Kidder” & Polly Virginia Strout Memorial, Spirit of Heltonville

Brylee Harrison

Brylee Harrison – James Lee & Norma “June” Hutchinson, Mary Jo Bolton Armstrong Memorial, Mark L. Turner Memorial

Hanna Hatfield

Hanna Hatfield – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Hayley Hatfield

Hayley Hatfield – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Makayla Hawkins

Makayla Hawkins – Dr. George W. Sorrells Family

Taylor Hayes

Taylor Hayes – Hutton continuing

Madeleine Herold

Madeleine Herold – Ronnie Smith Memorial

Ashlyn Hill

Ashlyn Hill – Ward & Evalyn W. McCoy Memorial

Jacob Hobbs

Jacob Hobbs – Jason Butler Memorial

Rylee Hobbs – James E. Schroeder Memorial

Luke Hoffman

Luke Hoffman – Robert M. Wilcox Memorial

Austin Holbrook

Austin Holbrook – Robert M. Wilcox Memorial

Samuel Holland

Samuel Holland – Reath & Karen Cosner – 4 year continuing, Timothy (Tim) Richard Lewis Memorial

Cooper Holmes

Cooper Holmes – Altrusa International Bedford, IN, Inc., Victor, Gertrude & Willard Albright Family, Melvin L. and Mary E. Hammel Memorial

Macee Hopper

Macee Hopper – Robert M. Wilcox Memorial

Macy Horton

Macy Horton – Lawrence County Vietnam Veterans, Barney G. Crowe Memorial

Courtney Hsu

Courtney Hsu – James E. Schroeder Memorial

Drake Huber

Drake Huber – Hutton Family, Fayetteville “Lion’s Pride”, Bedford Boat Club

Savannah Hudelson

Savannah Hudelson, – Hoosier Hills Credit Union, Joseph Eugene “Gene” & Norma Kenworthy Memorial, Cole Winnefeld Memorial, Sogi Soder

Gavyn Hunt

Gavyn Hunt – Mullis Carquest – Perry and Elsie Mullis Scholarship, Dasan Spires Memorial, Hutton Family

Peyton Hutchinson

Peyton Hutchinson – Ruth N. Halls Memorial, BHS Alumni, Tri-Kappa Sorority

Jade Inman

Jade Inman – St. Vincent de Paul School, Ervin G. Otte, Hutton Family

Nicholas Isom

Nicholas Isom – Larry G. Gray Memorial

Madison Jean

Madison Jean – David B. Beyers Memorial, Mary B. “Suzy” Miles Memorial, Mary Donica Love Memorial

Tristan Johnson-Hanners

Tristan Johnson-Hanners – Whitney Tool Co., Inc. – In Memory of Wilfred (Wiley) & Marian Rytkonen, North Lawrence Career Center – In Memory of Norm Taylor, Hewetson-McFadden Memorial – Kiwanis

Allison Jones

Allison Jones – St. Vincent Dunn Hospital Auxiliary, Morris & Trellah Bright Memorial, Dave & Elliott Memorial, Bedford Recreation Foundation

Alaric Juhl

Alaric Juhl – Dr. Harold F. & Ruby Brinegar Memorial

Andrew Keith

Andrew Keith – Friends of Powertrain – Charity for Kids, Scott & L. C. Thorne Memorial, John E. Owen Family

Brandon Keller

Brandon Keller – Juanita Ray Anderson Memorial

Evan Key

Evan Key – Barney G. Crowe Memorial

Nathan King

Nathan King – Robert M. Wilcox Memorial

Lois Kinser

Lois Kinser – Joseph Eugene “Gene” & Norma Kenworthy Memorial, Evans Family, Norm Taylor Memorial, Robert, Maxine & son Dr. Gary L. Dickinson Memorial

Jacob Kolk

Jacob Kolk – Henry Wong Memorial, Louis Donovan and Winnora Allen Memorial

Molly Lambrecht

Molly Lambrecht – Crawford Family Grammar, Charlene Richason Memorial

Jaclyn Lane

Jaclyn Lane – Moses Fell Dunn Memorial

Jacob Leach

Jacob Leach – Ollin O. and Lanta S. Pruett Memorial continuing

Olivia Leach

Olivia Leach – Jacobs Family

James Lone

James Lone – Suzan Mezie Kintz Memorial, Hutton Family, Bonnie Roberts Memorial, Morris & Trellah Bright Memorial

Carson Mann

Carson Mann – Ollin O. & Lanta S. Pruett Memorial Continuing

Kylee Martin

Kylee Martin – Mollie Chane Dustin Scholarship of Hope

Carter May

Carter May – Jacobs Family

Ty McBride

Ty McBride – Hoosier Hills Credit Union, Dr. W. Harold & Edna Howell McKnight Memorial, Ned Boyer Jr. Memorial

Kaileigh McMillan

Kaileigh McMillan – Dr. Dan A. & Virginia F. Schafer Memorial, Maick Family, Nancy Otte Memorial

Jet Melvin

Jet Melvin – James E. Schroeder Memorial, Morris & Trellah Bright Memorial, BHS Class of 1964 Memorial

Macii Miller-Green

Macii Miller-Green – Emily Anne Johnson Memorial, Alexandria Chastain Memorial

Sherisssa Minshall

Sherissa Minshall – Jacobs Family

Fletcher Miskuf

Fletcher Miskuf – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Dennis Moore III

Dennis Moore III – Ronald J. Stovall Memorial; Louis Donovan & Winnora Allen Memorial, St. Vincent de Paul School, Willard Colgan Memorial – Skillman Corporation

Hunter Myers

Hunter Myers – Carol Jean Pichler Memorial, German American Bank, Stokes & Housel CPA’s LLC

Layla Nauertz

Layla Nauertz – Robert M. Wilcox Memorial

Kristyn New

Kristyn New – Eleanor S. Himebaugh Memorial – Bedford Noon Lions Club, Hutton Family, Mona E. Pitman Memorial

Robyn New

Robyn New – Ward & Evalyn W. McCoy Memorial

Dalton Nikirk

Dalton Nikirk – Hutton Family, Devon Kaid Hensley Memorial

Kaden Nikirk

Kaden Nikirk – Ward & Evalyn W. McCoy Memorial

Kaitlyn Owens

Kaitlyn Owens – Barney G. Crowe Memorial

Emma Packard

Emma Packard – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Ally Pemberton

Ally Pemberton – Dr. W. Harold & Edna Howell McKnight Memorial

Drake Peters

Drake Peters – Robert M. Wilcox Memorial

Paige Pinkston

Paige Pinkston – Ward & Evalyn W. McCoy Memorial, Mabel E. Ray Memorial

Kayla Pritchett

Kayla Pritchett – Mary Jo Bolton Armstrong Memorial, Mary Esther Warren Memorial, Elaine Nancy Buttz Memorial

Cade Provo

Cade Provo – Stone City #94 Fraternal Order of Police, Hutton Family, Exchange Club of Bedford

Jennifer Ramirez

Jennifer Ramirez – BNL Soccer Boosters, Hutton- BHS Class of 1936

Jacob Ramsey

Jacob Ramsey – Ollin O. & Lanta S. Pruett Memorial Continuing

Zoe Randolph

Zoe Randolph – Owen Family Memorial, Hutton Family, Cory James Henderson Memorial

Makensi Ricks

Makensi Ricks -Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Jacob Ringer

Jacob Ringer – St. Vincent de Paul School, Pynco Inc. and Employees

Austin Roach

Austin Roach – Ruby Bogie Memorial

Avery Roach

Avery Roach – Jackman-Naugle Memorial

Andrew Rohloff

Andrew Rohloff – Irvine East Family Memorial, Hutton Family, Ray Fry Memorial

Emmi Rynders

Emmi Rynders – Victor, Gertrude & Willard Albright Family, Crowder Pharmacy, Forrest W. Howell

Donavan Sage

Donavan Sage – Thorne Family, Eva Jean Bowersox Memorial

Cole Sanders

Cole Sanders – Claude Akins Memorial, Bedford Federal Savings Bank

Zachary Sasser

Zachary Sasser – Ronnie Smith Memorial, Jane Boshears Memorial, Dan Daugherty Technical

Wyatt Scherschel

Wyatt Scherschel – Tatom Family, BHS Class of 1929, Day & Carter Mortuary 125th Anniversary

Caleb Scnear

Caleb Scnear – Conrad and Parsons, Inc., Hutton Family, General Motors – Bedford Plant

Triston Sheets

Triston Sheets – Ronnie Smith Memorial, Morris & Trellah Bright Memorial, City of Bedford

Molly Simmerman

Molly Simmerman – Ronald Stovall Memorial, Robert R. & Mary Pence Cosner Memorial, North Lawrence Education Association

Georgia Sites

Georgia Sites – Ruth Clark Memorial, Morris & Trellah Bright Memorial, Spirit of Heltonville, Hutton Roman History Essay, Barbara Short Memorial

Colton Spires

Colton Spires – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Katherine Stafford

Katherine Stafford – Robert W. & Suzanne Lanz Short Memorial

Joshua Stockton

Joshua Stockton – Betty R. Hilderbrand

Shaylee Summers

Shaylee Summers – Bedford Urban Enterprise Assoc. 2-year continual

Bode Swango

Bode Swango – Ollin O. & Lanta S. Pruett Memorial continuing

Peyton Sweet

Peyton Sweet – Hutton Family, Wendell E. Nikirk – Dedication to Education, Charles Wm. “Bill” Johnson Memorial, Walter R. “Squire” Pitman Memorial

Andrew Swenson

Andrew Swenson – Chris E. & Adah L. Schmidt Memorial

Journie Terrell

Journie Terrell – Ollin O. & Lanta S. Pruett Memorial Continuing

Ezekiel Thompson

Ezekiel Thompson – Hutton Family, St. Vincent Dunn Hospital Medical Staff, Allman Family

Tyra Turner

Tyra Turner – Ward & Evalyn W. McCoy Memorial

Garett Turpen

Garrett Turpen – Walter E. Louden Vocational, Ben Tirey Memorial, Bedford Fire Fighter Tom Silvers Memorial, Carol Jean Pichler Memorial

Amelia Unger

Amelia Unger – Cory James Henderson Memorial, Carol Jean Pichler Memorial, Chase/Blackwell Family, Helen Chandler Memorial

Katherine Upham

Katherine Upham – Juanita Ray Anderson Memorial


Ethan Vaughn

Ethan Vaughn – Jacobs Family

Emma Vincent

Emma Vincent – Zoey’s Scholarship, Dr. Medhat H. Girgis Memorial, Dr. Richard D. Hawkins Memorial

Abigail Wagner

Abigail Wagner – Clarence J. Donovan Memorial, Larry Bond/Frank & Shirley Owen Memorial

Katelynn Wagner

Katelynn Wagner – Dr. W. Harold & Edna Howell McKnight Memorial

Danielle Wenz

Danielle Wenz – Ward & Evalyn W. McCoy Memorial

Jacob Werley

Jacob Werley – Louis Donovan & Winnora Allen Memorial, Harrell-Fish, Inc. Purdue Construction-Engineering, St. Vincent Dunn Hospital Medical Staff

Emma Willoughby

Emma Willoughby – Rosamond Pitman Memorial – Psi Iota Xi-Beta Lambda Chapter, Day & Carter Mortuary 125th Anniversary, Emily Anne Johnson Memorial

Peyton Wright

Peyton Wright – Steven E. Stenger Memorial, Mary Gabbard Honorary, Seeds of Love

Bryselyn Yost

Brycelyn Yost – OpalClark Honorary – Beta Lambda Chapter, Psi Iota Xi Sorority, Carol Jean Pichler Memorial, Exchange Club of Bedford

Jacky Zhang

Jacky Zhang – Jacobs Family

Matthew Zizak

Matthew Zizak – Ward and Evalyn W. McCoy Memorial

Zane Zollman

Zane Zollman – Barney G. Crowe Memorial

Print Friendly, PDF & Email